برای خرید یک ساز مناسب می بایست تجربه ی نوازندگی و گوش های تربیت یافته داشته باشید. به همین خاطر به هنرجویان مبتدی توصیه می شود با استاد و یا با کمک دوست نوازنده خود این کار را انجام دهند.

به هر حال دانستن نکات زیر برای خرید یک گیتار خوب بسیار مفید است:

اسامی قسمتهای مختلف گیتار را به خوبی یاد بگیرید. بهترین گیتارها از نوع دست ساز هستند ، در صورت امکان از خریدن گیتارهای ماشینی پرهیز کنید. گیتارهای دست ساز ارزان تر نیز بهتر از سازهای ماشینی اند. با توجه به زحمت ساخت ساز و همچنین در مقایسه با ارزش مواد مرغوب به کار رفته و وقت صرف شده برای ساخت ساز سود حاصله برای این صنعتگران بسیار اندک است و جای خوشحالی است که هنوز هم تعدادی از صنعتگران دست های خود را وقف ساختن سازهای مرغوب می کنند. توجه داشته باشید که خرید یک گیتار دست ساز شناخته شده سرمایه گذاری ایده آلی است.

برای نوازنده ی مبتدی که آینده اش مشخص نیست و امکان دارد از یاد گرفتن منصرف شود؛ خرید یک گیتار دست ساز معروف و گران توصیه نمی شود.

با توجه به مطالبی که تاکنون گفته شد لیکن باز خرید گیتار به واسطه اسم سازنده اش دلیل کافی نیست. زیرا متاسفانه همه گیتارهای ساخته شده توسط این بزرگان خوب و موفق از آب در نمی آید. دوم اینکه ممکن است گیتارها دارای مارک تقلبی باشند. در نهایت سازی اصیل تر و با کیفیت صدایی مطلوب تر ارجع بر نام سازنده؛ سازی که بتوان با آن به راحتی نوازندگی کرد.

نوع چوب:

بهترین گیتارها از چوب های زیر ساخته می شوند:

کناره ها (side) و پشت گیتار (Back) از "Roze Wood" یا چوب های West Indian ساخته می شود.

صفحه انگشت گذاری  (Finger Board) از آبنوس و خرک (Bridge) از جنس آبنوس یا از Rose Wood و دسته (Neck) از چوب ماها گونی ساخته میشود.

در گیتارهای ارزان تر ، ماها گونی و یا چوب های سخت و محکم مشابه را جایگزین Rose Wood می کنند. گاهی اوقات نیز ممکن است برای ساختن صفحه ی انگشت گذاری از Rose Wood ( به جای آبنوس ) استفاده کنند.

مهم ترین قسمت که نقش بسیار مهمی را در ایفای صدای خوب دارد TOP یا صفحه ی صدادهندگی است؛ که گاهی به آن Table نیز می گویند. در صورت امکان به نوازندگان توصیه می شود که گیتاری با صفحه ی رویی صنوبر خریداری کنند.

دقت کنید که خطوط بافت چوب صفحه ی صدا بسیار فشرده و نزدیک به هم یا در بین خطوط آن حداقل فضای خالی باشد.

لعاب گیتار:

لعاب روی گیتار تاثیر زیادی بر صوت تولید شده توسط ساز دارد و گیتار سازان خوب با دقت بسیار زیاد و به صورت دستی گیتارشان را لعاب می دهند.

برخی از گیتارهای ارزان قیمت با لایه ای ضخیم از لاک الکل یا پلی استر پوشیده شده اند که این باعث می شود صدایی خفه داشته باشند.

استنتاج از مطالب فوق:

گیتارهای خوب از چوب های نازک تری ساخته می شوند و اغلب کیفیت صدایی مطلوب تری دارند.

با توجه به همه مطالبی که گفته شد دوستداران این ساز که بضاعت مالی چندانی ندارند نگران نکات گفته شده نباشند؛ بدانید که با یک گیتار ماشینی بسیار ارزان یا حتی یک گیتار دست دوم ارزان قیمت نیز می توان نوازنده ای ارزنده شد .

 

+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم خرداد ۱۳۸۸ساعت 15:18  توسط داود ربیع  |